Rahvatantsuansambel Kajakas tegi oma esimese tiivasirutuse 15. märtsil 1951 aastal, mil toona kolmekümneaastane Naima Ebrok kaheksapaarisele kollektiivile esimest korda tantsutundi tegi. Tantsiti Kohaliku ja Elukondlike Töötajate Ametiühingu Pärnu klubis ehk lühidalt KETA-s.
Rühma tegevust saatis kohe algusest peale suur edu. Osaleti edukalt mitmesugustel festivalidel ning ülevaatustel ja nii saigi KETA tantsurühm 1964. aastal austava nimetuse: isetegevuslik rahvatantsuansambel, mis anti kollektiivile kõrge kunstimeisterlikkuse, rahvatantsu propageerimise ja kauaaegse töö eest.
Ansamblile leidis nime aga Naima Ebroki abikaasa Arnold, kes jälgis rannas kajakate lendu. Pakkus huvi, et kajakad ei liiguta oma tiibu peaaegu üldse, kuid ikkagi liiguvad nad järjest ülespoole. Tormi korralgi ei pöördu nad tagasi. Kajakas on valge ja puhas, lendab üle mere ning Pärnugi on merelinn.
Kunstilisi juhte on Kajakal olnud kolm: algataja Naima Ebrok, 70ndatel Eevi Kiling ning kuni 2021. aastani Rita Mändla. Täna juhib ansamblit neljas kunstiline juht – Ulla Helin-Mengel, kes tuli 2000ndate alguses Kajakasse tantsima, sai seejärel Rita assistendiks ning Kajaka 70ndal juubelil andis Rita ansambli juhtimise Ullale üle.
Käesolevaks aastaks on Kajakad hoolega paljunenud ning neid on taaskord üle aegade ohtralt: neli lasterühma, kaks noorterühma, esindusrühm, vanem segarühm, naisrühm ja vilistlasrühm. Tantsijaid on kokku 180. Eriti populaarseks on Kajakas saanud just laste ja noorte hulgas, kelle hulk ületab poole ansambli liikmetest.
Ansamblis on kuus ühte hoidvat ja üksteist toetavat õpetajat, kes teevad oma tööd südamega: Rita Mändla, Ulla Helin-Mengel, Ingrid Jasmin, Clelia Madi, Joanna Kärt Pärtel ja Maris Kull. Treeninguid saadab kaks kontsertmeistrit Marika Leibak ja Reet Näär. Ansambli õpetajad löövad alati kaasa Pärnumaa tantsupidude loomisel ja võimalusel on ka suurte pidude loomise juures.
Hiljuti ütles üks tantsija, et Kajakas on muutnud tema elu tundmatuseni! Koos tehakse laagreid, väljasõite, peoõhtuid ning välisreisegi, mis teeb Kajaka pere armsaks ja kokkuhoidvaks. Ka mitmed endised linnud ehk vilistlased on leidnud tagasitee Kajaka parve.